Yalın Üretim

7 Temel İsraf Nedir?

7 Temel İsraf Nedir?

1. Ulaşım / Gereksiz Taşıma

Bu tür israf, kaynakları (malzemeleri) taşıdığınızda ve hareketin ürüne değer katmadığı zamandır. Malzemelerin aşırı hareketi işletmeniz için maliyetli olabilir ve kaliteye zarar verebilir. Genellikle nakliye, sizi zaman, alan ve makine için ek ücret ödemeye zorlayabilir.

2. Envanter / Fazla Stok

Aşırı envanter genellikle bir şirketin “her ihtimale karşı” envanterleri tutmasının sonucudur. Bu gibi durumlarda, şirketler beklenmedik talebi karşılamak, üretim gecikmelerinden, düşük kalite veya diğer sorunlardan korunmak için aşırı stok yaparlar. Ancak, bu aşırı stoklar genellikle müşterinin ihtiyaçlarını karşılamaz ve değer katmaz. Yalnızca depolama ve amortisman maliyetlerini artırır.

3. Gereksiz Hareket

Bu tür israf, çalışanların (veya makinelerin) karmaşık ve gereksiz hareketlerini içerir. Yaralanmalara, uzun üretim süresine ve daha fazlasına neden olabilirler. Başka bir deyişle, işçilerin işlerini bitirmek için mümkün olduğunca az şey yapmaları gereken bir süreci düzenlemek için ne gerekiyorsa yapmaları ve gereksiz yere hareket etmeleridir.

Burada hareket ifadesi ile yukarıda incelenen malzeme nakli kastedilmemektedir.

4. Bekleme

Bu muhtemelen tanıyabileceğiniz en kolay israftır. Mallar veya görevler hareket etmediğinde, “Bekleyen Atık” oluşur. Kolayca tanımlanabilir çünkü kaybedilen zaman, tespit edebileceğiniz en bariz şeydir.

Örneğin, teslim edilmeyi bekleyen mallar, tamir edilmeyi bekleyen ekipmanlar veya yöneticilerin onayını bekleyen bir belge.

5. Aşırı üretim

İsrafın, müşterinin ödemek istemediği bir şey olduğunu akılda tutarak, aşırı üretimin neden “Muda” olduğunu anlamak kolaydır.

Daha fazla üretmek, müşterinin talebini aşmanız anlamına gelir ve bu da ek maliyetlere yol açar. Aslında aşırı üretim, diğer 6 israfın ortaya çıkmasına neden oluyor. Bunun nedeni, fazla ürün veya görevlerin ek taşıma, aşırı hareket, daha uzun bekleme süresi vb. Gerektirmesidir.

Ayrıca, aşırı üretim sırasında ara sıra bir kusur ortaya çıkarsa, bu, ekibinizin daha fazla birimi yeniden çalışması gerektiği anlamına gelir.

6. Aşırı işleme / Gereksiz işler

Bu tür israf genellikle ek değer sağlamayan veya gerekenden daha fazla değer getiren işler yapmaya yansır. Bu tür şeyler, belirli bir ürüne kimsenin kullanmayacağı ekstra özellikler ekleyebilir, ancak iş maliyetlerinizi artırır.

Örneğin, bir otomobil üreticisi bir aracın arka bagajına bir TV ekranı koymaya karar verirse, muhtemelen kimse onu kullanmayacak veya içinde bir değer bulmayacaktır. Dahası, kaynaklara mal olacak ve müşterilerin ödemeye istekli olmadığı bir şey için ürünün son fiyatını artıracaktır.

7. Hatalı Üretim

Kusurlar yeniden işleme neden olabilir veya daha da kötüsü hurdaya yol açabilir. Genellikle, hatalı çalışma yeniden üretime dönmektedir ve bu da değerli zamana mal olur. Dahası, bazı durumlarda, ek emek ve alet kullanımıyla birlikte gelen fazladan bir yeniden çalışma alanı gereklidir.

Tanıştığımıza memnun oldum.👋

Yeni Eğitim Yazılarından İlk Sen Haberdar Olmak İster Misin?

Yalnızca yeni eğitim yazıları geldikçe sizi haberdar ediyoruz!

Yazar hakkında

Umut CİNDİLOĞLU

Herkese Merhaba;

Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Anabilim Dalında doktora öğrencisiyim, aynı zamanda araştırma görevlisi olarak görev yapmaktayım.

Çalışma alanlarım Yapay Zeka, Bilgisayarlı Görü, Derin Öğrenme ve Optimizasyondur.

Yorum Yap