Yöneylem Araştırması

Gurobi ile Sırt Çantası Problemi Çözümü

Gurobi ile Sırt Çantası Problemi Çözümü

Önceki yazımda, Gurobi Optimizer’ın avantajlarını ele alıp, açık formdaki bir matematiksel modelin nasıl çözüldüğüne dair örnekler sunmuştum. Bu sefer ise, kapalı formda bir matematiksel modelin (Sırt çantası problemi) Python’da Gurobi kullanılarak nasıl kodlanacağını gösteren bir döküman hazırladım.

İlgili dökümana ve Pyhton kodlarına buradan ulaşabilirsiniz;

Gurobi_Knapsack


Sırt çantası problemi, belirli bir kapasiteye sahip bir çantanın, her biri belirli bir değer ve ağırlığa sahip eşyalarla, en yüksek toplam değere ulaşacak şekilde nasıl doldurulacağının bulunmasını amaçlayan bir optimizasyon problemidir. Amaç, çantanın kapasitesini aşmadan en değerli eşya kombinasyonunu seçmektir.

Sırt çantası problemi, sadece fiziksel eşyaları bir çantaya sığdırmakla ilgili değil, aynı zamanda kaynakların ve fırsatların sınırlı olduğu durumlarda en iyi kararları verme sürecini temsil eden bir metafordur. Bu problem, bütçe yönetiminden zaman planlamasına, veri depolamadan proje seçimine kadar günlük hayatımızın pek çok alanında karşılaştığımız karar verme problemlerinde sıklıkla karşımıza çıkar.

 

 

Tanıştığımıza memnun oldum.👋

Yeni Eğitim Yazılarından İlk Sen Haberdar Olmak İster Misin?

Yalnızca yeni eğitim yazıları geldikçe sizi haberdar ediyoruz!

Yazar hakkında

Umut CİNDİLOĞLU

Herkese Merhaba;

Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Anabilim Dalında doktora öğrencisiyim, aynı zamanda araştırma görevlisi olarak görev yapmaktayım.

Çalışma alanlarım Yapay Zeka, Bilgisayarlı Görü, Derin Öğrenme ve Optimizasyondur.

Yorum Yap