Faydalı Makaleler

Work and Travel Nedir?

Work and Travel

WORK AND TRAVEL NEDİR?

Work and Travel programı, Dünyanın bir çok ülkesinden ögrencilerin ingilizcelerini gelistirmek, yaz tatillerini degerlendirmek, Amerikayı gezmek ve kendilerini gelistirmek icin katıldığı, Amerikan Hükümetinin kontrolunde her yaz yapılan bir kültürel degisim programıdır.

Bu program sayesinde ögrenciler yaklasık  4 ay Amerika’da yasama, calısma, para biriktirme ve gezme imkanı buluyor.

WORK AND TRAVEL NASIL YAPILIR?

Öncelikle bu programa katılabilmeniz icin üniversite ögrencisi olmanız lazım.

Daha sonra herhangi bir WAT sirketi ile anlasıp gideceginizi kesinlestirmeniz gerekiyor, bu sırada büyük ihtimalle sirket sizi ufak bir ingilizce mülakatına sokacaktır cünkü sıfır ingilizcesi olanları Amerikan Hükümeti almak istemiyor ve sirketlerde vize basvurusuna yolladıgı ögrencilerin red alıp sirketin kabul oranlarını düsürmektense, ilk basta ögrencileri kabul etmiyor.

Daha sonra sirket size isteginize baglı olarak isler sunuyor ve siz iclerinden birini seciyorsunuz, is secimi tamamlandıktan belli bir süre sonra Amerika’da bulunan patronunuz sizi skype üzerinden mülakata alıyor.

Bu mülakatın amacı sizin ingilizcenizi ölcmek, kisisel özelliklerinizi anlamaya calısmak ve programa uyumlulugunuza bakmak. Bu asamadan sonra vize görüsmesi icin randevu alıyorsunuz, vize görüsmesinden basarılı bir sonuc aldıktan sonra tek problem valiz hazırlamak 🙂

WORK AND TRAVEL MASRAFI NEDİR?

Sirketler 2000 ile 2500 $ arası bir kayıt parası talep ediyor, 160$ vize kayıt ücreti ve 35 $ SEVIS ucreti yatırıyorsunuz.

Gideceginiz tarih ve alma tarihinize göre ucak bileti fiyatları 600 ile 1000 $ arası degisiyor.

Amerika’da bazı kurumlar kalacak yer olarak 250 ile 500 $ arası depozito isteyebilir.

500 ile 1000 $ dolar arası el harclıgı götürmenizde fayda var, hatta ne kadar fazla o kadar iyi.

Ufak tefek testler yaptırırken hastaneler biraz ücret talep ediyor onlar çok önemli degil, genel olarak masraflar bu sekilde.

NE KADAR KAZANIYORUZ?

Gideceginiz eyalete göre ve calıstıgınız ise göre saatlik ücret degisiyor ama WAT ögrencileri ortalama saatlik 15 $ maas alıyorlar. Maaslar haftalık ya da iki haftalık sekilde veriliyor ve haftalık calısma saatleri ortalama 35 ile 45 saat arası.

Eger ikinci is bulabilirseniz cok güzel paralar kazanabilirsiniz.

Tanıştığımıza memnun oldum.👋

Yeni Eğitim Yazılarından İlk Sen Haberdar Olmak İster Misin?

Yalnızca yeni eğitim yazıları geldikçe sizi haberdar ediyoruz!

Yazar hakkında

Umut CİNDİLOĞLU

Herkese Merhaba;

Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Anabilim Dalında doktora öğrencisiyim, aynı zamanda araştırma görevlisi olarak görev yapmaktayım.

Çalışma alanlarım Yapay Zeka, Bilgisayarlı Görü, Derin Öğrenme ve Optimizasyondur.

Yorum Yap